Kalendarium
1902
Halina Korn przychodzi na świat w 22 stycznia Warszawie, w rodzinie żydowskiej. Jej ojciec Julian był przedstawicielem zagranicznych firm wyrobów skórzanych. Matka pochodząca z burżuazyjnej rodziny wychowywała się we Francji.
Lata 20.
Kończy prywatne żeńskie Gimnazjum Antoniny Walickiej w Warszawie. Studiuje dziennikarstwo w Szkole Nauk Politycznych w Warszawie. Uczy się śpiewu u prof. Adeli Comte-Wilgockiej.
1938
Poznaje Marka Żuławskiego (syna Kazimiery z Hanickich i pisarza Juliusza), który przyjeżdża do Warszawy z Londynu (mieszka tam od 1935 r.) w związku z wystawą swoich obrazów w Instytucie Propagandy Sztuki.
1939
W sierpniu wyjeżdża na wakacje do Paryża i St. Malo (Bretania), gdzie spotyka się z Markiem. Tam zastaje ich wybuch II wojny światowej. Marek, który ma wizę angielską wraca do Londynu, a Halina wyjeżdża do Paryża. W październiku rozpoczyna pracę w Ministerstwie Opieki Społecznej RP w Paryżu, jako stenotypistka. W listopadzie przenosi się wraz z Rządem do Angers.
1940
Po upadku Francji dostaje się na Przylądku Grave (Pointe de Grave) na statek, mający płynąć do Ameryki, który po kilku dniach przybija do Falmouth (Kornwalia) w Wielkiej Brytanii. Trafia do obozu dla uchodźców, skąd kontaktuje się z Markiem. W Londynie, dzięki Markowi otrzymuje pracę w polskiej ambasadzie.
1942
Zaczyna malować i rzeźbić. 41. doroczna wystawa The Women’s International Art Club w Suffolk Street Galleries w Londynie (wystawia: Fruit i Maida Vale).
1946
Zostaje zwolniona od obowiązku dalszego pełnienia służby w Ambasadzie R.P. w Londynie. Dowiaduje się o tym, że jej rodzina, w tym trzech braci, została zamordowana w czasie wojny przez Niemców, a siostra Jadzia zginęła w Oświęcimiu. Wywołuje to u niej załamanie nerwowe, po którym pierwszy raz trafia do szpitala. Od tego czasu, po zdiagnozowaniu choroby maniakalno-depresyjnej, często przebywa z klinikach psychiatrycznych.
1947
W grudniu spędza z Markiem wakacje w Villars w Szwajcarii.
1948
W styczniu pierwsza wystawa indywidualna w Mayor Gallery w Londynie („Paintings of London Life”). Zawiera związek małżeński z Markiem Żuławskim (10 lutego). 46. doroczna wystawa The Women’s International Art Club w R.B.A. Galleries w Londynie (wystawia: Traffic Lights, Rainy Morning). Druga edycja wystawy „Pictures for Schools” Tate Gallery w Londynie (wystawia: Firemen are There).
1949
Podróżuje z mężem i przyjacielem - australijskim malarzem Colinem Colahanem, samochodem po Francji. Wystawa The Royal Society of British Artists w Londynie (wystawia: The Picnic). 17 Annual Exhibition of Paintings, Drawings and Sculpture „Artists of Fame and of Promise” w Leicester Galleries w Londynie (wystawia: Spring in Edgware Road).
1950
W latach 50. współpracuje z BBC pisząc o sztuce i recenzje z wystaw (audycja „Round the Galleries”). Podróżuje z mężem do Włoch (Florencja, Arezzo, Siena, San Gimignano, Perugia, Asyż, Ravenna, Orvieto, Rzym). “Second Paddington Art Exhibition” w Paddington Hall w Londynie (wystawia: Wedding on Paddington Green i Potato Queue).
1951
Wystawa „London Group. Contemporary Painting, Drawing and Sculpture” w New Burlington Galleries w Londynie (wystawia: Acrobats, Café Gossip).
1952
Wystawa „Pictures for Schools” w Art Gallery. Imperial Institute w Londynie (wystawia: Canteen i Funfair Acrobats).
1953
Wystawa indywidualna w Beaux Arts Gallery w Londynie. Czasopismo „Vouge” zamieszcza w kolumnie „People are talking about” fotografię Haliny Korn na tle obrazu Woman with Fox.
1955
„The exhibition of pictures by Polish painters in Britain” w Crane Gallery w Manchesterze.
1958
Podróżuje z Markiem po Hiszpanii (plaża w Peniscoli, walki byków w Taragonie, Escorial). W klubie pisarzy, artystów i naukowców Gaberbocchus Common Room w Londynie czyta fragmenty angielskiej wersji swej książki „Holidays End in September”. Wystawa „Pictures for Schools” (wystawia rzeźbę Piłkarze, terakota). Zaczyna przygotowania do wystawy swoich prac w USA.
1959
Summer Exhibition of The London Group (wystawia: Turkish Bath).
1959, 1961, 1963, 1965
Wystawia na Women’s International Art Club Exhibition.
1960
W lutym wystawa indywidualna w Gallery One w Londynie. W renomowanym brytyjskim czasopiśmie „Studio” (nr 160) ukazuje się artykuł G. S. Whitteta pt. New British artists z fotografiami z pracowni zrobionymi przez Crispina Evricha.
1962
Wystawa indywidualna w Galerie Norval w Nowym Jorku.
1964
Wysyła do paryskiej „Kultury” maszynopis swojej książki „Wakacje kończą się we wrześniu”. Wystawa indywidualna w Traverse Theatre Gallery w Edynburgu.
1965
Angielska wersja wspomnień pt. „Holidays End in September” zostaje złożona w Dobson Publishers (książka nie ukazała się). W maju wystawa indywidualna „Paintings, Sculpture and Drawings” w New Artists’ Forum w Londynie. W paryskiej „Kulturze” (nr 5) ukazuje się polski fragment wspomnień „Wakacje kończą się we wrześniu”. Wraz z Markiem biorą udział w międzynarodowej wystawie „Artists against Racialism” w londyńskiej Savage Gallery; w jej komitecie zasiadali m.in. Julian Huxley i Jean-Paul Sartre. W sierpniu, z powodu powracających depresji zostaje poddana operacji mózgu, po której przestaje rzeźbić i malować.
1967
Rozpoczyna się cykl wystaw indywidualnych w Polsce: w maju w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Warszawie, w październiku w Galerii BWA w Krakowie, następnie w Galerii BWA w Gdyni. Muzeum Narodowe w Warszawie kupuje obraz Ludzie na schodach. Maluje ostatni w życiu obraz, postać mężczyzny w białym kitlu i białych spodniach na jednolitym czarnym tle (Sanitariusz; obecnie w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie). Z powodu choroby rezygnuje z uczestnictwa w Women’s International Art Club.
1968
W styczniu wystawa indywidualna w Galerii BWA w Katowicach.
1974
Dwie wystawy zbiorowe w Centaur Gallery Jana i Dinah Wieliczków w Londynie „Nudes” (marzec-kwiecień) i „Seaside” (wrzesień-październik). We wrześniu, po poważnym ataku serca, przebywa w szpitalu Mabledon (Kent).
1977
“The World as We See It. Graphics, Paintings, Sculpture” (“Świat – jak go widzimy”) – wystawa zorganizowana przez International Women’s Decade 1975-1985” w Bibliotece Miejskiej Swiss Cottage w Londynie.
1978
Umiera 2 października. Zostaje pochowana 6 października na londyńskim cmentarzu Kensal Green.
1981
Wystawa indywidualna w Camden Arts Centre w Londynie.
1983
Warszawskie wydawnictwo Czytelnik publikuje wspomnienia z dzieciństwa Haliny Korn zatytułowane (Wakacje kończą się we wrześniu) ze wstępem Stefana Themersona.
1984
Wystawa “The Best of British Naive Painters in 1984” w Barbican Centre w Londynie (wystawiono: The Liedersinger, 1948; Knockout, The beer drinker, Turkish bath I, 1958; Turkish bath II, 1958; Bearded man in blue dressing gown).
2006
Maria Żuławska, wdowa po Marku, przekazuje do Archiwum Emigracji w Toruniu archiwalia, obrazy i rysunki Haliny Korn.